Kultura fizyczna i elementy kultury fizycznej

Kultura - jeden z czynników narodowotwórczych; ogół materialnych i niematerialnych wytworów człowieka; wszystko to, co nie powstało na drodze naturalnej, ale jest rezultatem działania ludzi. Kultura jest wytworem zbiorowym społeczności, jest związana i wynika z warunków, w jakich ludzie produkują środki zaspokajania potrzeb.

Kultura fizyczna - wiedza, wartości, zwyczaje, działania podejmowane dla zapewnienia rozwoju psychofizycznego, wychowania, doskonalenia uzdolnień i sprawności fizycznej człowieka, a także dla zachowania oraz przywracania jego zdrowia; część kultury społeczeństwa związana z rozwojem fizycznym człowieka, ze sprawnością, wydolnością fizyczną, z dbałością o zdrowie i piękne ciało; wartości, które wiążą się z fizyczną postacią i fizycznym funkcjonowaniem człowieka, zarówno w jego subiektywnym odczuciu, jak i w obrazie społecznie obiektywnym. Wartości te odnoszą się do zdrowia, budowy i postawy ciała, odporności, sprawności wydolności, urody.

4 działy kultury fizycznej:


  1. Wychowanie fizyczne
  2. Rehabilitacja ruchowa
  3. Turystyka i rekreacja ruchowa
  4. Sport

Wychowanie - intencjonalne kształtowanie osobowości; świadome i celowe działanie pedagogiczne zmierzające do osiągnięcia względnie stałych skutków (zmian rozwojowych) w osobowości wychowanka.

Wychowanie fizyczne - proces przygotowania człowieka do uczestnictwa w kulturze fizycznej; proces kształtujący harmonijny rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży; to dział wychowania, który stosując typowe dla siebie fizyczne środki wychowawcze, głównie ruch, stawia sobie za cel kształtowanie przede wszystkim biologicznej strony osobowości człowieka. Ma na celu rozwój i podtrzymanie sprawności oraz wytworzenie prawidłowych nawyków. Innymi słowy, wychowanie fizyczne to popularyzowanie wzorów, tworzenie różnorodnych modeli organizowania czasu wolnego, kształtowania nawyków, przyzwyczajeń i postaw. Głównym zadaniem wychowania fizycznego jest przygotowanie do uczestnictwa w rekreacji fizycznej.

Rehabilitacja ruchowa - dział fizjoterapii, w którym podstawową metodą postępowania jest aktywność fizyczna w formie różnych ćwiczeń ruchowych. Celem ćwiczeń jest jest usprawnianie narządu ruchu jako całości lub poszczególnych jego części, wyrabianie mechanizmów zastępczych, korekcja wad postawy, a także wpływanie na samopoczucie osoby rehabilitowanej.

Rekreacja ruchowa - jest formą aktywności fizycznej, podejmowaną dla wypoczynku i odnowy sił psychofizycznych; aktywność ruchowa podejmowana w czasie wolnym dla wypoczynku, przyjemności i samodoskonalenia w formie ćwiczeń gimnastycznych (np. aerobic), ćwiczeń kondycyjnych, gier ruchowych i sportowych, pływania, spacerów, marszów itp. jako hobby; różnorakie formy aktywności podejmowane poza obowiązkami zawodowymi, domowymi i społecznymi, w celu odpoczynku, rozrywki i samodoskonalenia. 

Zatem rekreacja to nie tylko przyjemne spędzanie czasu wolnego, ale również wykorzystywanie go w sposób społecznie pożyteczny i aprobowany – konstruktywny dla dalszego rozwoju osobowości. Rekreacja posiada nie tylko wartości rozrywkowe, ale również wychowawcze.

Przez treści rekreacji ruchowej rozumiemy wszelki ruch sportowy uprawiany w czasie wolnym, dla wypoczynku, rozrywki, rozwoju swojej osobowości, bez nastawiania się przede wszystkim na osiąganie maksymalnych wyników sportowych, niezbyt męczący, a przynoszący odprężenie, radość i przyjemność. Celem zaś jest zaspokojenie potrzeby ruchu niezbędnego dla zdrowia, równoważenie dobowego bilansu energetycznego ustroju, dla sprawności i kondycji fizycznej, dla osiągnięcia przyjemności z wysiłku fizycznego.

Więcej informacji na temat rekreacji ruchowej znajduje się w tym oto poście.

Turystyka - zjawisko społeczno-ekonomiczne, polegające na okresowych wyjazdach poza miejsce stałego zamieszkania w celach wypoczynkowych, poznawczych lub dla uprawniania niektórych zamiłowań.

Sport - forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych; działalność ruchowa uprawiana systematycznie według pewnych reguł, odznaczająca się współzawodnictwem oraz tendencją do osiągania coraz lepszych wyników.

Komentarze

Kopiowanie treści jest zabronione.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Popularne wpisy