Grupa społeczna

Grupa społeczna - względnie trwała, posiadająca wewnętrzną organizację zbiorowość społeczna, składająca się z co najmniej trzech osób połączonych więzią społeczną; pewna liczba jednostek mających poczucie wspólnoty z innymi członkami grupy lub takich jednostek, między którymi zachodzą interakcje o względnie stałych wzorach.


Do cech grupy społecznej zalicza się:

  • wspólne wartości;
  • poczucie odrębności od innych grup;
  • wspólne cele, interesy i potrzeby.
Rodzaje grup społecznych:
  1. ze względu na wielkość: duża (mogą tworzyć się podgrupy), mała (brak podgrup);
  2. ze względu na typ więzi: pierwotna (niedobrowolna, np. rodzina, sąsiedzi), wtórna (tworzona dla realizacji określonego celu);
  3. ze względu na stopień sformalizowania: formalna (prawna, tworzy się głównie na gruncie prawa publicznego), nieformalna (obejmuje więzi o charakterze osobistym, jest oparta na normach moralnych, posiada nieformalną strukturę wewnętrzną).
Podgrupa - specyficzna "grupa w grupie", w obrębie której panują stosunki nacechowane wyższym poziomem odwzajemnianej sympatii i silniejsza więź aniżeli wśród pozostałych członków grupy społecznej.

Więź społeczna - ogół stosunków, relacji i zależności wiążących jednostkę z grupą, zbiorowością, ośrodkami kontroli społecznej lub inną jednostką. Więź społeczna łącząca jednostki w grupy opiera się przede wszystkim na świadomości przynależności do grupy, wspólnocie wartości i interesów, przedkładaniu interesów grupy nad swoje własne, identyfikacji działań i przekonań z działaniami i przekonaniami grupy, co jest efektem podzielania podstawowych konformizmów grupowych.

Wartości - preferowane przez człowieka sposoby postępowania oraz przeświadczenie dotyczące ostatecznych stanów egzystencji ludzkiej; uznawane przez człowieka poglądy na temat tego, co jest moralne lub właściwe, dobre lub złe, pożądane lub zasługujące na pogardę, aprobowane lub odrzucane, dodatnio lub ujemnie oceniane. Wartości stanowią jeden z głównych wyznaczników i celów ludzkiego działania. Są przemijające, powstają i upadają za sprawą ludzi.

Biorąc pod uwagę pojęcie wartości wyodrębniono dwie kategorie ludzi:
  • zewnątrzsterowni - uważają, że ich los zależny jest od sił zewnętrznych, niewidzialnego fatum;
  • wewnątrzsterowni - uważają, że ich los w pełni zależy od ich siły woli.
Ludzie wewnątrzsterowni mają w znacznie większym stopniu zainstalowane w sobie wartości moralne.

Społeczeństwo - szereg grup społecznych podporządkowanych grupie dominującej; specyficzny system interakcji pomiędzy jednostkami tworzącymi relatywnie samowystarczalną zbiorowość.

Komentarze

Kopiowanie treści jest zabronione.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Popularne wpisy