Kultura polityczna

Kultura - jeden z czynników narodowotwórczych; ogół materialnych i niematerialnych wytworów człowieka; wszystko to, co nie powstało na drodze naturalnej, ale jest rezultatem działania ludzi. Kultura jest wytworem zbiorowym społeczności, jest związana i wynika z warunków, w jakich ludzie produkują środki zaspokajania potrzeb.

Kultura polityczna - całokształt postaw, relacji, norm, wzorów zachowań obecny w stosunkach władzy. Kultura polityczna reguluje wzajemne stosunki między rządzonymi i rządzącymi. Stan kultury politycznej, jej treść i formy, określa aktywność polityczną danego społeczeństwa oraz stopień zaangażowania w realizację celów i zadań stawianych przez władzę polityczną. Do kultury politycznej zalicza się zbiór reguł nienormatywnych należących do podsystemu normatywnego (regulacyjnego) wchodzącego w skład systemu politycznego.

Istnieją trzy typy kultur politycznych:

  1. zaściankowa (charakteryzuje ją małe zainteresowanie zagadnieniami politycznymi);
  2. poddańcza (jej uczestnicy mają wprawdzie wiedzę o istnieniu władzy centralnej, ale z różnych względów nie angażują się w działalność polityczną);
  3. uczestnicząca (obywatele dążą do uzyskania pełnej wiedzy o życiu politycznym i pragną w nim aktywnie uczestniczyć).

Oprócz kultury politycznej do reguł nienormatywnych zaliczamy również: świadomość polityczną, tradycję polityczną, praktykę prawną i polityczną.

Świadomość polityczna - rodzi się jako konsekwencja światopoglądu. Ten zaś jest oparty na przekonaniach politycznych wynikających z określonej ideologii.

Świadomość prawna - stan faktyczny, który dotyczy poziomu znajomości prawa przez obywateli oraz poziomu akceptacji prawnej.

Komentarze

Kopiowanie treści jest zabronione.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Popularne wpisy