Bezpieczeństwo i terroryzm

Bezpieczeństwo międzynarodowe - stan, w którym zapewniona jest ochrona państwa przed zagrożeniem zewnętrznym, są to również warunki niezbędne do tego, aby państwo mogło realizować swoje podstawowe interesy polityczne i gospodarcze.
Ujęcie węższe (negatywne) - brak zagrożeń
Ujęcie szersze - brak zagrożeń + warunki sprzyjające wzrostowi pozycji państwa na arenie międzynarodowej

Terroryzm - stosowanie przemocy do osiągnięcia określonych celów politycznych lub ekonomicznych w stosunkach międzynarodowych; forma interwencji dokonywanej przemocą przez specjalne oddziały wojskowe lub policyjne albo przez organizacje terrorystyczne; ostentacyjne, masowe, totalne oraz celowe atakowanie niewinnych, postronnych osób i dóbr publicznych dla pośredniego oddziaływania na rzeczywistego przeciwnika politycznego lub ideowego.

Cechy terroryzmu:


- jest zjawiskiem transnarodowym i globalnym;
- trudno go przypisać do jakiegoś narodu;
- organizacje terrorystyczne są wielonarodowe;
- ich aktywność nie ogranicza się do określonych krajów czy regionów.

Czynniki decydujące o eskalacji terroryzmu:
- globalizacja - proces przechodzenia od podziału do integracji globalnej;
- rozpad bipolarnego (dwubiegunowego) systemu bezpieczeństwa na świecie;
- rewolucja informacyjna.

Terroryzm polityczny - postrzega świat w kategoriach systemu politycznego; jego celem jest zwalczenie istniejącego systemu politycznego i wprowadzenie pożądanych zmian systemowych.

Terroryzm religijny - widzi świat jako obszar stworzony i rządzony przez siły nadprzyrodzone. Opiera się na przekonaniu, iż dana religia jest uniwersalna i powinni ją wyznawać wszyscy.

Fundamentalizm - ogólna nazwa ruchów religijnych uznających nadrzędną wartość tradycji religijnej i niechęć do wszystkich zmian odczuwanych jako naruszenie tożsamości wyznaniowej. 

Komentarze

Kopiowanie treści jest zabronione.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Popularne wpisy