Naród i zasada suwerenności narodu

Naród (Lud) - zbiorowość terytorialna o określonym składzie etnicznym, wytworzona w procesie dziejowym jako wspólnota o podłożu gospodarczym, politycznym, społecznym i kulturowym oraz charakterystyczny dla niej typ organizacji społecznej, właściwy dla społeczeństwa przemysłowego; wspólnota o podłożu etnicznym, gospodarczym, politycznym, społecznym i kulturowym wytworzona w procesie dziejowym; wykształcona w procesie historycznym trwała wspólnota ludzi, która powstała wskutek współżycia zarówno jednostek, jak i grup w określonych warunkach oraz wytworzyła rozumiane przez siebie i przekazywane z pokolenia na pokolenie: potrzeby, emocje i wyobrażenia. Przynależność do danego narodu decyduje o takich wartościach jak: język, zwyczaje i obyczaje, jednakże nawet w obrębie narodu mogą występować pewne różnice językowe (dialekty).

Czynniki narodowotwórcze:

- wspólne terytorium
- wspólne pochodzenie etniczne 
- wspólna kultura

Kultura - ogół materialnych i niematerialnych wytworów człowieka; wszystko to, co nie powstało na drodze naturalnej, ale jest rezultatem działania ludzi. Kultura jest wytworem zbiorowym społeczności, jest związana i wynika z warunków, w jakich ludzie produkują środki zaspokajania potrzeb.


W znaczeniu politycznym termin „naród” stosowany jest jako swego rodzaju symbol i odnosi się do ogółu obywateli zamieszkujących w danym państwie. 


Zasada suwerenności narodu - jest podstawową zasadą państwa demokratycznego. Oznacza, iż źródłem władzy jest naród, władza w państwie należy do narodu. To naród sprawuje najwyższą władzę, której przejawem jest podejmowanie ostatecznych decyzji. Art. 4 ust. 1 Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 roku stanowi, że "Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu", natomiast art. 4 ust. 2 dodaje: "Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio". 

Suwerenność - zdolność do samodzielnego decydowania o wszystkich sprawach i samodzielnego podejmowania decyzji.

Formy demokracji bezpośredniej:

Głosowanie ludowe (referendum, plebiscyt) - głosowanie o charakterze powszechnym za projektem określonego politycznego rozstrzygnięcia albo przeciw niemu. W referendum udział mogą brać obywatele mający czynne prawo wyborcze. 
Inicjatywa ludowa - przyznanie określonej prawnie liczbie obywateli inicjatywy ustawodawczej, czyli możliwości zgłaszania projektu ustawy. W Polsce liczba ta zgodnie z art. 118 ust. 2 Konstytucji wynosi 100 000. 
Weto ludowe - jest stosowane przeciwko uchwalonej ustawie. 

Zasada reprezentacji (przedstawicielstwa):
W państwach demokracji zachodniej przyjęta jest zasada mandatu wolnego. Deputowany do parlamentu jest reprezentantem całego narodu, a nie swoich wyborców z okręgu, w którym został wybrany. Oznacza to, że nie jest on związany wolą swoich wyborców, nie ma prawnego obowiązku zdawania sprawy swoim wyborcom z działalności w charakterze ich przedstawiciela i nie ponosi odpowiedzialności politycznej przed wyborcami. Nie może więc być przez nich odwoływany w czasie kadencji.

Komentarze

Kopiowanie treści jest zabronione.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Popularne wpisy